PMI Model P2T-100M50G-100-T-I is a single pole, double throw, pin diode switch that operates over the 100 MHz to 50 GHz frequency range. It features low insertion loss and high isolation in a slimline package. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 Max (0.01 to 18 GHz) 6 Max (18 to 40 GHz) 8.5 Max (40 to 50 GHz) |
| Isolation (dB): | 85 Min (0.1 to 40 GHz) 70 Min (40 to 50 GHz) |
| Input Power (dBm): | 20 CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max (0.01 to 18 GHz) 2.5:1 Max (18 to 40 GHz) 3.0:1 Max (40 to 50 GHz) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.4 mm Female |
| Size: | 1.00" x 0.75" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103 Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213 Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204 Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105 Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 Cond. A |