PMI Model P2T-100M56G-100-T-185MM is an absorptive, single pole two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 56 GHz frequency range that features low insertion loss and high isolation in a slimline package. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Package size is 1.0" x 0.75" x 0.4" and uses 1.85mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 56 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 56 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB (0.1 to 18 GHz) Max, 7 dB (18 to 40 GHz) Max, 13 dB (40 to 52 GHz) Max, 15 dB (52 to 56 GHz) Max |
| Isolation (dB): | 90 dB (0.1 to 1 GHz) Min, 90 dB (1 to 18 GHz) Min, 75 dB (18 to 40 GHz) Min, 70 dB (40 to 52 GHz) Min, 65 dB (52 to 56 GHz) Min |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1 to J2 ON TTL Logic "1" = J1 to J3 ON |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 (0.1 to 18 GHz) Max, 3.0:1 (18 to 40 GHz) Max, 3.2:1 (40 to 56 GHz) Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 1.85mm Female |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |