Quantic PMI Model P2T-100M800M-50-R-NFF is a reflective single pole double throw switch operating in the 0.1 to 0.8 GHz frequency range with a minimum isolation of 50 dB and a maximum insertion loss of 0.6 dB. Housing size is 3.94" x 3.15" x 0.79" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 0.8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.8 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.6 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min @ 0.15 to 0.3 GHz, 45 dB Min @ 0.1 to0.8 GHz |
| Input Power (dBm): | Peak 1 kW, Duty cycle 20%, pulse width 6 µs Max |
| Switching Speed: | 5 us Max |
| DC Power Supply: | +12 VDC @ 500 mA |
| Control: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | N Type Female |
| Size: | 3.94" x 3.15" x 0.79" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |