PMI Model P2T-1090M-70-T-55-SFF is a Solid-State, Single Pole, Two Throw Absorptive Switch that operates at 1.09 ± 0.06 GHz that offers low insertions loss of 2.5 dB maximum, 70 dB minimum isolation and a switching speed of <100 ns. Controlled via a a single TTL line. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 19 ± 0.06 |
| Frequency Min (GHz): | 19 |
| Frequency Max (GHz): | 19 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 0 dBm Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max, 50 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65 mA Typ -5 VDC @ 65 mA Typ |
| Control Signal: | TTL "0" J1 to J2, Low Loss, TTL "1" J1 to J3, Low Loss |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +55 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |