Quantic PMI Model P2T-10G31G-60-T-55-292FF is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 10 to 31 GHz frequency range with a minimum isolation of 60 dB and a maximum insertion loss of 5 dB. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.38" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 31 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 31 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 8 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W peak, 1 µs |
| Switching Speed: | 50 ns Typ |
| RF Switching Speed: | 15 ns Max (Rise/Fall), 50 Ohms Max (Delay On/Off) |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 200 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Min |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0 .5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |