Quantic PMI Model P2T-10K20G-5-R-20-SFF is a single pole, two throw, reflective switch operating over a frequency range of 10 kHz to 20 GHz that has a maximum insertion loss of 5 dB, minimum isolation of 20 dB and a switching speed of 200 ns. Designed to have a minimum P1dB of 23 dBm. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.00001 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.00001 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max, 4 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 20 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Min |
| Switching Speed: | 200 ns Max, 150 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 150 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 32 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J2 "Low Loss", "1" = J1 to J3 " Low Loss" |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |