Quantic PMI Model P2T-10M6G-45-R-5V-SFF-HIP20W is a Reflective, Single Pole, Two Throw Pin Diode Switch that operates over the 10 to 6000 MHz frequency range. This model is capable of handling an input power level of 20 watts CW while providing switching speeds of 100 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 2.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Typ, 20 dB Min Measured, 70 dB @ 0.01 GHz, 46 dB @ 0.5 GHz, 22.86 dB @ 6 GHz |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 20 W CW Max – Tested to 25 W CW, (Not to be switched any higher than 50 WHz) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max – Measured 61.6 ns, (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 30 mA Typ - Measured 45 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ - Measured 2.3:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.20” x1.0” x 0.5” |
| Finish: | Painted Blue, (Bottom side to be unpainted - silver plated) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |