Quantic PMI Model P2T-10M6G-45-R-5V-SFF-HIP20W-OPT10M500M is a Reflective, Single Pole, Two Throw Pin Diode Switch that operates over the 0.01 to 0.5 GHz frequency range and is capable of handling an input power level of 20 W CW while providing switching speeds of 100 ns. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Input Power (dBm): | 20 W CW Max – Tested up to 25 W CW, (Not to be switched any higher than 50 kHz) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 30 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max – Measured 1.13:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |