Quantic PMI Model P2T-1200M1400M-35-R-SFF is a reflective single pole two throw switch capable of switching within 5 ms that operates over the 1.2 to 1.4 GHz frequency range with a minimum isolation of 35 dB. Housing measures 1.8" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 1.4 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.4 dB |
| Isolation (dB): | 35 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 35 dB |
| Input Power (dBm): | 100 W CW, 500 W Peak, 1% Duty Cycle, 10 µs Pulse |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 5 ms (50% TTL to 10% or 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 5 ms |
| Control Signal: | 3.3 VDC @ 20 mA Max, Single ended or RS422 |
| VSWR In/Out: | 1.3:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.80" x 1.00" x 0.50", 45.72 mm x 25.40 mm x 12.70 mm |
| Finish: | Blue epoxy polyimide coating IAW MIL-C-22750, Type 1 over epoxy polimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |