PMI Model P2T-1218-60-R-SFF-HIP5W-DG is a high power (5 W) Single pole two throw, reflective switch module designed for 12 to 18 GHz operation with low insertion loss of 2.75 dB maximum; 60 dB minimum isolation; switching speed is 225 ns typical; integral TTL Driver and can handle 2 W CW maximum input power. Housing size is 1.2" x 1.0" x 0.5" and uses SMA female removable connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 (Operates from 8) |
| Frequency Min (GHz): | 12 (Operates from 8) |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 2 W CW Max |
| Max Input Power: | 5 W CW Max |
| Operating Input Power: | 2 W CW Max |
| Switching Speed: | 225 ns Typ |
| Rise Time: | 75 ns Typ |
| Fall Time: | 75 ns Typ |
| Delay On: | 150 ns Typ |
| Delay Off: | 100 ns Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA -28 VDC @ 20 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Feamle - removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |