Quantic PMI Model P2T-1290M1710M-80-R-SFF is a high speed reflective single pole two throw switch capable of switching within 5 µs. This switch operates over the 1290 MHz to 1710 MHz frequency range with a minimum isolation of 80 dB.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1.29 to 1.71 |
| Frequency Min (GHz): | 1.29 |
| Frequency Max (GHz): | 1.71 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 120 W CW, All VSWR Conditions |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 5 µs, 50% TTL to 10% or 90% RF |
| Switching Speed (Typ): | 5 µs |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Typ, 1.5:1 Maximum |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.80" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Blue epoxy polimide coating IAW MIL-C-22750, Type 1 over epoxy polimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20ºC to +80ºC |
| Temperature (Storage): | -55ºC to +85ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |