Quantic PMI Model P2T-1290M1710M-80-R-120W is a high speed reflective single pole two throw switch capable of switching within 5 µs that operates over the 1.29 to 1.71 GHz frequency range with a minimum isolation of 80 dB. Housing measures 3.75" x 2.75" x 0.7" with 9 pin micro-D connector for power / control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1.29 to 1.71 |
| Frequency Min (GHz): | 1.29 |
| Frequency Max (GHz): | 1.71 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 120 W CW, All VSWR Conditions |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 5 µs (50% TTL to 10% or 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 5 µs |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 2.75" x 0.70" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +80 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |