Quantic PMI Model P2T-12G18G-45-R-SFF-10W is an independently controlled, high power, reflective single pole two throw switch designed to operate between 12 to 18 GHz and can handle an input power levels up to 10 W CW and 30 W Peak with a maximum pulse width of 1 µs and maximum PRF of 2 MHz. This switch offers low loss of 1.5 dB maximum and provides port to port isolation of 45 dB minimum. The Rise/Fall times are less than 20 ns with Delay On/Off times of <50 ns. The switch is controlled by two independent TTL control lines and operates at +15 V, 75 mA and -15 V, 5 mA typically. This model is supplied in a small package measuring 1.2” x 1.0” x 0.5”.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB Typ 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 45 dB Min - Measured 45.4 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Switching Rage PRF: | 2 MHz |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Operating Peak Input Power: | 30 W Max |
| Switching Speed: | 60 ns Max - Measured 50 ns |
| Switching Speed (Typ): | 60 ns |
| Rise Time: | 20 ns Max - Measured 20 ns |
| Fall Time: | 20 ns Max - Measured 20 ns |
| Pulse Width: | 1 µs Max |
| Delay On: | 50 ns Max - Measured 50 ns |
| Delay Off: | 50 ns Max - Measured 50 ns |
| Power Supply: | +15 VDC @ 100 mA Max - Measured +15 VDC @ 72 mA, -15 V @ 75 mA Max - Measured -15 V @ 3 mA |
| Control Signal: | TTL Low (0.2 VDC NoMinal) = Insertion Loss, TTL High (3.5VDC NoMinal) = Isolation, Solder Pin |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measured 1.61:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Gray epoxy polimide coating IAW MIL-C-22750, Type I over epoxy polimide primer IAW MIL-2377, Type I, Class 1 or 3 |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3795 USD | Buy Now |