Quantic PMI Model P2T-15D4G17D3G-80-T-515-SFF-5W is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 15.4 to 17.3 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 15.4 to 17.3 |
| Frequency Min (GHz): | 15.4 |
| Frequency Max (GHz): | 17.3 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 5 W CW Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA, -15 VDC @ 150 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213, COND J, 20 G (DURING OPERATION) &12 5g, 6 ms saw tooth type, 3-AXIS (No operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 214, COND A, 12 G 30 MIN, X, Y, Z-AXIS (DURING OPERATION) & 20 G 30 min, X, Y, Z-AXIS (During operation) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B, 200 Km (8.57e-7 hPa or 6.353e-7 torr/during operation) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |