Quantic PMI Model P2T-17G40G-60-R-55-292FF is a single pole, two throw pin diode switch that operates from 17.0 to 40.0 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 17 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min - Measured 62 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 100mW CW Max (Hot Switching) |
| Switching Speed: | 100ns Max (50% TTL to 90% RF), 100ns Max (10% RF to 90% RF), Measured 20 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100mA Max - Measured 47 mA, -5 VDC @ 75mA Max - Measured 20 mA |
| Control Signal: | J1 - J2 - On (LGC1 "0", LGC2 "1"), J1 - J3 - On (LGC1 "1", LGC2 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.9:1 |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.20" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D |