Quantic PMI Model P2T-17G40G-60-R-55-292FF-C is a single pole, two throw pin diode switch that operates from 17.0 to 40.0 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
This product's performance is identical to P2T-17G40G-60-R-55-292FF but with different TTL control logic.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 17.0 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 100 mW CW Max (Hot Switching) |
| Switching Speed: | 100 ns Max (50% TTL to 90% RF) 100 ns Max (10% RF to 90% RF) Measured 20 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 75mA Max |
| Control Signal: | TTL "0" - RF Port J2 Enabled (J3 Disabled) TTL "1" - RF Port J3 Enabled (J2 Disabled) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.20" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D |