Quantic PMI Model P2T-17G40G-60-T-55-292FF is an absorptive single pole, two throw pin diode switch that operates from 17 to 40 GHz frequency range and incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.20" x 0.95" x 0.46" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 17 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 100 mW CW Max (Hot Switching) |
| Switching Speed: | 100 ns Max (50% TTL to 90% RF), 100 ns Max (10% RF to 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | J1 to J2 - On (LGC1 "0", LGC2 "1"), J1 to J3 - On (LGC1 "1", LGC2 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.20" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D |