Quantic PMI Model P2T-1840-40-R-20W-292FFF is a reflective, single pole, two throw switch that operates over the 18 to 40 GHz frequency range that features low insertion loss and the ability to handle 40 dBm CW power with a typical isolation of 48 dB and a insertion loss of 1 dB.. Package size is 0.67" x 0.53" x 0.35" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ |
| Isolation (dB): | 48 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 40 dBm CW Max |
| Command Logic: | TTL |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Power Supply: | -40 VDC @ 10 mA (-26 to -40 VDC - Input Power derated at lower range) -5 VDC @ 10 mA |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Feamle - removable |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65°C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |