Quantic PMI Model P2T-1840-50-R-4W-292FF is a reflective, single pole two throw switch that operates over the 18 to 40 GHz frequency range and features low insertion loss with 4 watt peak power handling. Housing size is 0.69" x 0.63" x 0.35" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Input Power (dBm): | 4 W Peak, 20% DC, 200 ns Max (Survival) |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Power Supply: | +5 to +15 VDC @ 65 mA Max -5 to -15 VDC @ 65 mA Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Logic: | +5 VDC TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm (Female |
| Size: | 0.69" x 0.63" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |