PMI Model P2T-1840-60-R-1W-292FF is a reflective single pole, two throw switch that operates from 18 to 40 GHz which handles 1 W CW power with a port-to-port isolation of 30 dB minimum and has low insertion loss while still offering fast switching speed. Housing size is 1.0" X 1.2" X 0.4" and uses 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.25 dB Typ, 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Typ, 500 ns Max |
| DC Power Supply: | +12 VDC Max @ 100 mA -15 VDC Max @ 50 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.00" x 1.20" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |