




Quantic PMI Model P2T-18G40G-65-R-292FF is a single pole, two throw, reflective switch that operates from 18.0 to 40.0 GHz. The port to port isolation is 65 dB typical and 55 dB minimum. This model has low insertion loss while still offering a fast switching speed of 100 ns maximum.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max (18 to 26.5 GHz), 4.5 dB Max (26.5 to 40 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB Min (18 to 26.5 GHz) - Measured 77 dB, 55 dB Min (26.5 to 40 GHz) - Measured 82 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max (30 dBm Damage Level) |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured <30 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Typ - Measured 57 mA, -12 VDC @ 50 mA Typ - Measured 17 mA |
| Control Signal: | Low "0" - ON, High "1" - OFF, J1-J2 - ON (LGC1 "0", LGC2 "1"), J1-J3 - OFF (LGC1 "1", LGC2 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max (18 to 26.5 GHz) - Measured 1.97:1, 2.5:1 Max (26.5 to 40 GHz) - Measured 2.0:1 |
| Power & Control Connector: | SMC (M) |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 0.95" x 0.46" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 ºC to +110 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D |