Quantic PMI Model P2T-18G40G-65-R-292FF-ROHS is a single pole, two throw, reflective switch that operates from 18 to 40 GHz with a port to port isolation of 55 dB minimum and has low insertion loss while still offering a fast switching speed of 100 ns maximum. Housing size is 1.2" x 0.95" x 0.46" with 2.92mm female connectors. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max (30 dBm Damage Level) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Typ, -12 VDC @ 50 mA Typ |
| Control Signal: | Low "0" - ON, High "1" - OFF, J1-J2 - ON (LGC1 "0", LGC2 "1"), J1-J3 - OFF (LGC1 "1", LGC2 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max (18 to 26.5 GHz), 2.5:1 Max (26.5 to 40 GHz) |
| Power & Control Connector: | SMC Male |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 0.95" x 0.46" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 ºC to +110 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D |