Quantic PMI Model P2T-1D2G1D4G-60-R-515-SFF-10WCW-SP is a Single Pole Two Throw Reflective Switch that operates over the 1.2 to 1.4 GHz frequency range that handles input power of 10 W CW and has a maximum switching speed of 100 ns. Housing size is 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | SP2T |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 10 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Control Signal: | Single Control TTL Toggle |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL STD 202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |