Quantic PMI Model P2T-1D2G1D4G-60-T-SFF is a single pole, double throw, absorptive switch designed to operate over the 1.2 to 1.4 GHz frequency range with a switching speed of 100 ns that is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing measures 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | SP2T |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |