Quantic PMI Model P2T-1G18G-10-R-528-SFF-HIP10W is a single pole, two throw, reflective switch capable of operating with an input power of 10 W CW over the 1.0 to 18.0 GHz frequency range. This model features high input power handling capability while offering very fast switching speeds of 40 ns. This switch is compact in size and weight and only consumes 2.5 mA of positive and 2.5 mA of negative DC current making it suitable for a wide range of applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ, 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Typ - Measured 25.73 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 10 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Typ - Measured 40 ns |
| Switching Speed (Typ): | 40 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 2.5 mA - Measured 2.19 mA, -28 VDC @ 2.5 mA - Measured 2.25 mA |
| Control Signal: | TTL - Single Line |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measured 1.76:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Epoxy Paint Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |