Quantic PMI Model P2T-1G18G-10-R-5V-SFF-HIP10W-HERM is a hermetically sealed, reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 1 to 18 GHz frequency range which is capable of handling an input power of 5 W CW while providing switching speeds of <40 ns with a port to port isolation of 25 dB and a insertion loss of 2.5 dB. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max, 3 dBm goal |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 10 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 10 dB |
| Input Power (dBm): | 5 W CW Max (Not to be switched any higher than 50 WHz [PRI]) |
| P1dB (dBm): | 40 dBm Goal |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | <40 ns Typ, 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 40 ns |
| Power Supply: | +5 to +12 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measured 1.64:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray, Bottom side - Unpainted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |