| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ - Measured 74.15 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 31.6 dB |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC DC, 100 mA Typ - Measured 22 mA, -15VDC, 75mA Typ - Measured 33 mA |
| Control Signal: | Solder Pin |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.54:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |