Quantic PMI Model P2T-1G18G-65-T-SFF-MD15 is an Absorptive, High Speed, Single Pole Two Throw Switch capable of switching within 100ns maximum. This unit operates over the 1.0 to 18.0 GHz frequency range with 65 dB typical isolation.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ, -15 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Compatible |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Sub-D Connector |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.25" x 1.00" x 0.85" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |