Quantic PMI Model P2T-1G18G-75-T-SFF is an absorptive, high speed, single pole, two throw switch capable of switching within 100 ns maximum that has a frequency range of 1 to 18 GHz with 75 dB isolation. Housing size is 1.0" x 1.0 x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival) 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 100 mA Typ -15 VDC @ 100 mA Typ |
| Control: | TTL Compatible |
| Input VSWR: | 1.8:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |