Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-25-R-SFF-100W-SM is a single pole, two throw, hermetically sealed reflective switch designed to operate over the 1.0 to 1.1 GHz frequency range. This model is designed to handle 100 Ws average input power and 5 kW peak having a 17 µs pulse width and 2% duty cycle.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min - Measured 40.26 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Switching Rate: | 2 kHz |
| Switching Rage PRF: | 600 Hz |
| Input Power (dBm): | 100 W |
| Operating Peak Input Power: | 5 kW Peak |
| Switching Speed: | 250 ns Typ (50% TTL to 10%/ 90% RF), Measured 310 ns |
| Switching Speed (Typ): | 250 ns |
| Rise Time: | 275 ns Typ (From 10% to 90% RF), Measured 190 ns |
| Pulse Width: | 32 µs |
| Power Supply: | +50 OhmDC @ 50 mA - Measured 10 mA, +5 VDC @ 200 mA - Measured 128 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 - Measured 1.2:1 |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro D (DC/Control) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 3.25" x 2.75" x 0.70" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |