Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-25-R-SFF-1KW is a single pole, two throw hermetically sealed reflective switch designed to operate over the frequency range of 1 to 1.1 GHz and is designed to handle 1 KW peak input power having a 17 µs pulse width and 2% duty cycle. Housing measures 4.22" x 2.98" x 0.7" with a 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Switching Rate: | 2 KHz |
| Switching Rage PRF: | 600 Hz |
| Input Power (dBm): | 1 kW Peak |
| Operating Peak Input Power: | 1 KW Peak |
| Switching Speed: | 300 ns Goal, 375 ns Max (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 300 ns |
| Pulse Width: | 17 µs |
| Power Supply: | +50 VDC @ 50 mA, +5 VDC @ 200 mA |
| Control Signal: | TTL |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro D (DC/Control) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 4.22" x 2.98" x 0.70" |
| Finish: | Painted Blue - No paint on mounting surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |