Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-25-R-TFF-100W-OPT525NS is a single pole, two throw hermetically sealed reflective switch designed to operate over the 1 to 1.1 GHz frequency range and is designed to handle 100 W average input power and 5 KW peak having a 17 µs pulse width and 2% duty cycle. Housing size is 3.92" x 2.98" x 0.7" with 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Switching Rate: | 2 KHz |
| Input Power (dBm): | 100 W |
| Power: | 5 KW Peak |
| Duty Cycle: | 2% |
| Switching Speed: | 525 ns Typ (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 525 ns |
| Cold Switching: | Yes |
| Rise Time: | 525 ns Typ (50% TTL to 10^/90% RF) |
| Pulse Width: | 17 µs |
| Power Supply: | +50 OhmDC @ 50 mA, +5 VDC @ 200 mA |
| Control: | TTL |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro-D |
| Connectors: | TNC Female |
| Finish: | Blue Painted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +125 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |