Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-25-R-TFF-40W is a single pole, two throw, hermetically sealed, reflective switch designed to operate over the 1.0 to 1.1GHz frequency range. This model is designed to handle 40 watts average input power and 4 KW peak having a 3usec pulse width and 1% duty cycle. The switch offers fast switching speeds of 300 ns maximum, low insertion loss of 0.4dB typically and high isolation of 37 dB typically. The DC supplies are +50 VDC, 18 mA typical and +5 VDC, 128 mA typical. The housing measures 3.92” x 2.68” x 0.70” and is supplied with TNC Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Isolation (dB): | 25dB Min – Measured 37dB |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Switching Rate: | 2 KHz Max |
| Switching Rage PRF: | 600 Hz |
| Input Power (dBm): | 40 W |
| Operating Peak Input Power: | 4 KW Peak |
| Switching Speed: | 300 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 300 ns |
| Rise Time: | 275ns Typ (10% to 90% RF) |
| Pulse Width: | 3 µs |
| Power Supply: | +50 OhmDC @ 50 mA – 20 mA Typ, +5 VDC @ 200 mA –128 mA Typ |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 – Measured 1.2:1 |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro D (DC/Control) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 3.92" x 2.68" x 0.70" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |