Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-50-R-SMT-50W is a single pole, two throw, reflective switch that operates over the frequency range of 1 to 1.1 GHz which is designed to handle 50 W average input power with 65 dB isolation. Housing size is 1.97" x 1.77" x 0.2" with SMT connections for RF and power/control.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Input Power (dBm): | 50 W average (Cold Switch) 1.5 kW Peak (15 µs Max Pulse Width, 2% Max Duty Cycle) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Control Logic (1 Line): | TTL "Low" (0 to 0.8 V) for Common to J1 TTL "High" (2.0 to 5.0 V) for Common to J2 |
| VSWR In/Out: | 1.15:1 Typ, 1.3:1 Max |
| RF & DC Connectors: | SMT |
| Size: | 1.97" x 1.77" x 0.2" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 95% RH @ 40ºC (Non-Condensing) |
| Shock: | As per Mil 810 E |
| Vibration: | As per Mil 810 E |
| Altitude: | As per Mil 810 E |
| EMI / EMC: | As per Mil 461 E |