Quantic PMI Model P2T-1G2G-85-T-SFF-PN is a single pole, double throw absorptive switch designed to operate over the 1 to 2 GHz frequency range and is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB Max |
| Isolation (dB): | 85 dB Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 ± 0.5 VDC @ 80 mA Max -15 ± 3 VDC @ 50 mA Max |
| Control: | TTL "0" = Low Loss TTL "1" = Low Isolation |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |