Quantic PMI Model P2T-1M40G-55-T-292FF is an absorptive, single pole, two throw, pin diode switch that operates from 1MHz to 40.0GHz. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. It is suppled with 2.92mm female connectors in a housing measuring 1.0" x 1.0" x 0.5"
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.001 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.001 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6.5 dB |
| Isolation (dB): | 55dB Typ, 40 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | Rise/Fall Time: 5ns Typ (10% to 90% RF & 90% to 10% RF) Delay On/Off: 15ns Typ (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 5 ns |
| Rise/Fall Time: | 5 ns Typ (10% to 90% RF & 90% to 10% RF) |
| Delay On/Off: | 15ns Typ (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Power Supply: | +12 to +15V @ 50mA Max, -12 to -15 VDC@ 50mA Max |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55ºC to +125ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |