Quantic PMI Model P2T-1R2G1R4G-25-R-SFF-250W is a single pole two throw, hermetically sealed reflective switch designed to operate over the 1.2 GHz to 1.4 GHz frequency range. This model is designed to handle 250 Ws peak input power having a 150 µs pulse width and 10% duty cycle. Unit has SMA Female Connectors and Housing is 4.22" x 2.98" x 0.70".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 1.4 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 25 dB Min |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 25 dB |
| Isolation (dB): | 0.8 dB Max - Measured 0.56 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Switching Rate: | 2 kHz |
| Switching Rage PRF: | 600 Hz |
| Input Power (dBm): | 250 W Peak - Measured 250 W |
| Switching Speed: | 250 ns Typ, 50% TTL To 10%/90% RF -Measured 253 ns |
| Switching Speed (Typ): | 250 ns |
| Rise Time: | 275 ns Typ, From 10% To 90% RF - Measured 111 ns |
| Pulse Width: | 150 ns |
| Power Supply: | +30 V @ 50 mA, +5 VDC @ 200 mA |
| Control Signal: | TTL (See Logic Table) |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 - Measured 1.39:1 |
| Power & Control Connector: | 9-Min Micro D RCPT (DC/Control), Mating Connector Supplied |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.22” x 2.98” x 0.70” |
| Finish: | Blue epoxy polimide coating IAW MIL-C-22750, Type 1 over epoxy polimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3, No paint on mounting surface |
| Weight: | 255.15g [9.0 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |