Quantic PMI Model P2T-1R2G1R4G-60-T-SFF is an absorptive, high speed, single pole two throw switch capable of switching within 100 ns maximum. The frequency range is 1.2 GHz to 1.4 GHz. This switch has 60 dB isolation.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 1.4 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min - Measured 93.47 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 49.8 |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ - Measured 23 mA |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Compatible |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 - Measured 1.1:1 |
| Connectors: | 2.92mm Female - removeable |
| Size: | 25.40 mm x 25.40 mm x 10.16 mm, 1.00" x 1.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 34.02 g [1.2 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |