Quantic PMI Model P2T-200M2G-80-R-SFF-2W is a Single Pole, Two Throw Pin Diode Switch that operates over the 0.2 to 2 GHz frequency range with a switching speed of 10 ns that is designed to handle 2 W CW input power. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 2dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 2 W CW Max |
| Switching Speed: | 25 ns Max (50% TTL to 10/90% RF), 10 ns Typ (10/90% RF & 90/10% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 10 ns |
| Power Supply: | +15 VDC, -15 VDC |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |