Quantic PMI Model P2T-20500-50-R-515-SFF-150WHS is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 0.02 to 0.5 GHz frequency range that is designed to handle 150 W CW (Hot Switching). Housing measures 3.0" x 2.5" x 1.25" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Input Power (dBm): | 150 W CW (Hot Switching) |
| Switching Speed: | 40 µs |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA, +5 VDC @ 40 mA Typ |
| Control: | TTL (See Product Feature) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female (J1, J2, J3) |
| Size: | 3.0" x 2.5" x 1.25" |
| Finish: | No paint on mounting surface blue Epoxy polimide coating IAW MIL-C 22750, Type I over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-12299, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |