Quantic PMI Model P2T-218-60-515-R-SFF is a single pole, two throw, reflective switch operating over the frequency range of 2 to 18 GHz that has a minimum isolation of 60 dB and a maximum insertion loss of 1.8 dB. Housing size is 0.65" x 0.53" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.8 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W CW, 2 W Peak Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 30 ns Max |
| Switching Type: | 30 ns Max |
| DC Power Supply: | +5 VDC, -15 VDC |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.65" x 0.53" x 0.35" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 20 g, 0.71 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -57 °C to +125 °C |
| Humidity: | 90% |
| Shock: | PEAK: 100 g DURATION: 4 ms, HALFSINE |
| Vibration: | RANDOM: 20 - 500 Hz SPECTRAL DENSITY: 0.01g2/Hz RMS: 2.2 g |
| EMI / EMC: | NO RADIATION |