Quantic PMI Model P2T-218-80-T-SFF-OPT818 is an Absorptive, Single Pole-Two Throw, Solid State Switch that operates over 8 to 18 GHz with 2.5 dB insertion loss and 80 dB isolation. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 2.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Min |
| Survival Power: | 1 W CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Typ, 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75mA Max, -5 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1 - J2, TTL Logic "1" = J1 - J3 |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |