Quantic PMI Model P2T-25G27G-25-T-55-292FF is a 25 to 27 GHz, single pole, two throw pin diode switch with a switching speed of 50 ns that has 25 dB isolation and 4.5 dB insertion loss. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 25 to 27.0 |
| Frequency Min (GHz): | 25 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 0 dBm |
| Switching Speed: | 15 ns Max (Rise / Fall), 50 ns Max (Delay On / Off) |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |