Quantic PMI Model P2T-2733-40-R-10W-292FF-HERM is a single pole, two throw, reflective switch designed to operate from 27 to 33 GHz that offers high power handling, fast switching speed, and low insertion loss. Housing measures 0.69" x 0.53" x 0.35" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 27 to 33 |
| Frequency Min (GHz): | 27 |
| Frequency Max (GHz): | 33 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 35 dB Min |
| Input Power (dBm): | 40 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Power Supply: | -40 VDC @ 1 mA Max -5 VDC @ 1 mA Max |
| Control Signal: | Logic 0 = GND Logic 1 = +2.8 to +5 VDC |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Painted Blue (Mounting surface free of paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -64 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |