Quantic PMI Model P2T-28-60-T-SFF is a single pole, two throw, absorptive switch that operates over the frequency range of 2 to 8 GHz with a maximum insertion loss of 1.7 dB and a minimum isolation of 60 dB. Housing measures 0.69" x 0.53" x 0.345" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.7 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 0.5 W CW, 1 W Peak |
| Power Handling: | 0.5 W CW, 1 W Peak |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 250 ns |
| DC Voltage & Current: | +15 VDC @ 80 mA -15 VDC @ 65 mA |
| VSWR On/Off: | 12/31/1899 5:01:00 AM |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.69" x 0.53" x 0.345" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +125 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |