Quantic PMI Model P2T-2D4G2D5G-30-R-TFF-50W is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 2.4 to 2.5 GHz frequency range that is designed to handle 50 W CW input power and offers fast switching speeds of 250 ns and has a isolation of 25 dB minimum. Housing measures 3.92" x 2.98" x 0.7" with a 9 pin micro-D connector for power / control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2.4 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 2.4 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min, 30 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Switching Rate: | 2 KHz Max |
| Input Power (dBm): | 50 W CW Max |
| Switching Speed: | 250 ns Typ (50% TTL to 10% - 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 250 ns |
| Cold Switching: | Yes |
| Power Supply: | +50 VDC @ 20 mA +5 VDC @ 125 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 3.92" x 2.98" x 0.7" |
| Finish: | Painted Blue, *Mounting surface free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |