Quantic PMI Model P2T-2D7G3D1G-75-T-SFF-PN-1W-PM is a single pole, double throw absorptive switch designed to operate over the 2.7 to 3.1 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2.7 to 3.1 |
| Frequency Min (GHz): | 2.7 |
| Frequency Max (GHz): | 3.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 ± 0.1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.3 ± 0.1 dB |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W (30 dBm) CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 ± 0.5 VDC @ 80 mA Max -15 ± 3 VDC @ 50 mA Max |
| Control Logic: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -50 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 2040 COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 COND. A |