Quantic PMI Model P2T-2G18G-10-R-5V-SFF-HIP10W-NSI is a reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 2 to 18 GHz frequency range that is capable of handling an input power level of 10 W CW while providing switching speeds of 100 ns. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.2" x 1.0 x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max (2 to 6 GHz), 2 dB Max (6 to 12 GHz), 2.7 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 40 dB Typ, 35 dB Min (2 to 6 GHz), 35 dB Typ, 28 dB Min (6 to 12 GHz), 30 dB Typ, 25 dB Min (12 to 18 GHz) |
| Input Power (dBm): | 10 W CW Max Not to be Switched any Higher than 50 WHz (PRI) |
| Operating Input Power: | 10 W CW Max (Not to be Switched any Higher than 50 kHz [PRI]) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| RF Switching Speed: | 100 ns Max |
| Insertion Loss Flatness/1 GHz: | ±0.5 dB Max |
| DC Voltage & Current: | +5 to +12 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic (See Product Feature) |
| 0.1 dB Compression: | 30 dBm Min |
| 1 dB Compression: | 40 dBm Typ |
| IP3: | 55 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 1.0 x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +60 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |