Quantic PMI Model P2T-2G18G-50-T-512-SFF-MW is a 2 to 18 GHz, single pole, two throw absorptive switch module with low insertion loss, very high isolation, and integral TTL. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dBc Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| P1dB (dBm): | 27 dBm Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max -12 V @ 100 mA Max |
| RF Survival Power: | 30 dBm Max |
| Control Logic: | Single Control TTL Toggle Logic "0" = J1 - J2 On Logic "1" = J1 - J3 On |
| VSWR On/Off: | 2.0:1 Max |
| Additional Requirements: | Loss Change Over Temperature ±0.5 dB Phase Change Over Temperature ±5° Port to Port Phase Match ±5° Port to Port Loss Match ±0.5 dB |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +10 ºC to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |