Quantic PMI Model P2T-2G18G-55-T-512-SFF-LV-50OHM is a terminated, single pole, two throw switch that operates from the 2 to 18 GHz frequency range and can handle 23 dBm CW input power with port-to-port isolation of 50 dB and has low insertion loss while still offering a fast-switching speed of 50 ns maximum. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2. to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Rage PRF: | 5 MHz |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max (Opererating), 27 dBm CW Max (Survival) |
| Video leakage: | 10 mV Pk-Pk Max, Measured at 300 MHz BW |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Typ -12 VDC @ 80 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.88:1, Unconditionally Stable Under Any Input/Output VSWR Load |
| Connectors: | SMA Female - Passive Stainless Steel |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-2-2F, Method 101D-EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461E |